Čtyřbarevný tisk, jaký používají komerční tiskárny a kopírky, je založen na použití následujících barev:
Azurová, purpurová a žlutá tvoří zkratku CMY.
Rozdíl mezi CMYK a RGB lze stručně vysvětlit: CMYK se používá k tisku, zatímco RGB se vztahuje na obrazovky. RGB znamená Červená-Zelená-Modrá (Red, Green, Blue) a odkazuje na barvy, které vznikají smícháním světla na obrazovkách.
V režimu RGB lze zobrazit mnohem více barev než v barevném prostoru CMYK. Možná jste si všimli, že mezi obrazem na monitoru a vytištěným výsledkem mohou být rozdíly. Barvy mohou často vypadat méně živě a jasně nebo se lišit od zobrazení na obrazovce. To je způsobeno omezeným barevným prostorem tisku CMYK. Některé barvy mohou být přeneseny na papír pouze pomocí speciálních barev nebo inkoustů. Software tiskárny převádí barevný prostor RGB na menší barevný prostor CMYK. Pokud je pro vás důležité přesné barevné podání, doporučuje se investovat do zkušebních tisků.
Azurová je běžně označována jako Modrá. Jedná se o světle modrou s nádechem zelené nebo tyrkysové. Azurová je tedy odstín, který leží mezi modrou a zelenou. Někdy je také označována jako Cyan. Ve čtyřbarevném tisku je to barevně definovaná barva. Azurová je zde standardizována podle ISO 2846 a ISO 12647 a běžně označována jako tisková azurová nebo procesní azurová. Vzhled tištěné barvy je definován denním světlem D50.
Purpurová se běžně označuje jako Červená. Jedná se o červenavě modrou nebo světlou purpurovou. Původně se purpurová používala jako synonymum pro anilinové barvivo fuchsín, a také se nazývá fuchsie. Slovo pochází z italského města Magenta poblíž Milána, kde v roce 1859 během bitvy došlo k velkému krveprolití a půda se zbarvila do červena. V barevném prostoru RGB purpurová znamená aditivní kombinaci maximální intenzity červené a modré. Toto purpurové se však výrazně liší od purpurové čtyřbarevného tisku.
Yellow znamená barvu Žlutou, která může být ve čtyřbarevném tisku reprodukována nejpřesněji. Omezení se týkají pouze reprodukce čistých, teplých žlutých odstínů.
Použití zkratky "K" pro Černou má dva důvody. Prvním je zabránění záměně s Modrou (Blue). Druhým je, že K pochází z "Key Plate" – klíčové desky. Tato černá tisková deska přispívá k hloubce barev, intenzitě a zvýšení kontrastu. Tři barevné desky jsou zarovnány s touto klíčovou deskou. Podíl černé v tisku určuje hloubku barev, tj. ztmavuje barvy. Černá je také nezbytná pro neutrální konstrukci obrazu, která zabraňuje nadměrnému vrstvení barev.
Laserové tiskárny používají výhradně tonery CMYK. Inkoustové tiskárny a tiskárny používané pro profesionální fotografický tisk mohou používat další barvy k dosažení lepších výsledků tisku. Používají se zde světlejší odstíny purpurové, azurové a také šedé. To umožňuje přesnější přechody v světlejších oblastech tisku. Některé fotografické tiskárny HP, plotry Canon nebo fotografické tiskárny Epson používají tuto techniku.
Běžné zkratky zde jsou:
LG = Světle šedá
LM = Světle purpurová
LC = Světle azurová
Inkousty ve zelené, červené, modré nebo tmavě šedé barvě rozšiřují barevný rozsah tiskárny. Běžná označení zahrnují:
DGY = Tmavě šedá
R = Červená
G = Zelená
B = Modrá
Pro tisk fotografií pomocí speciálních tiskáren se navíc používají inkousty s následujícími označeními:
PC = Fotografie azurová
PM = Fotografie purpurová
PBK = Fotografie černá
MBK = Matná černá
Různí výrobci nabízejí také kazety CMYKT, kde "T" znamená Topcoat. Jedná se o speciální lak, který pokrývá papír ochrannou vrstvou, která je zvláště odolná proti světlu, lesklá nebo voděodolná.
Bohužel odpověď zní: Ano! Mnozí si myslí, že tiskem v odstínech šedi šetří barevné kazety, ale to není pravda. Šedá barva není vytvořena pouze zředěním černé, ale smícháním azurové, purpurové a žluté.